Indywidualne Mistrzostwa Polski 2013

Regulamin

 

 

REGULAMIN

Indywidualnych Mistrzostw Polski

sezonu 2012/2013

 

 

 

ZARZĄDZAJĄCY

Sekcja Bowlingu Sportowego w Polskim Związku Kręglarskim, ul. Zeylanda 5, 60-808 Poznań

 

ORGANIZATOR

Kręgielnia Sky Bowling, ul. Powstańców Śląskich 73-95, Wrocław

 

TERMIN I MIEJSCE ROZEGRANIA TURNIEJU

12-14 kwietnia 2013r., Kręgielnia Sky Bowling, ul. Powstańców Śląskich 73-95, Wrocław

 

KATEGORIE

Turniej odbędzie się w dwóch kategoriach: kobiet i mężczyzn.

 

KOMISJA SĘDZIOWSKA

Sędzią Głównym Turnieju jest Tomasz Gapiński, który odpowiedzialny jest również za Sekretariat Turnieju.

 

DODATKOWE UREGULOWANIA

Regulaminami dodatkowymi są Ogólny Regulamin Zawodów w Bowlingu Sportowym, Regulamin Organizacji Zawodów, przepisy WTBA oraz Regulamin kontroli antydopingowej IMP. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Sędziego zawodów oraz Komisji Gier i Dyscypliny.

W turnieju nie obowiązują żadne bonusy i handicapy.

 

 

 

WARUNKI UCZESTNICTWA

Udział w Turnieju może wziąć osoba posiadająca aktualną roczną licencję bowlingową PZK SBS, obywatelstwo polskie, ważne badania lekarskie oraz zapisze się na listę startową. Licencje jednorazowe nie będą honorowane. Badania lekarskie zostaną bezwzględnie sprawdzone przez Sędziego Głównego. Osoby które nie spełnią wymogów w tym zakresie zostaną niedopuszczone do zawodów oraz nie będą miały prawa do zwrotu wpisowego.

Listy startowe będą otwarte od godz. 12.00, 15 marca do godz.18.00, 9 kwietnia poprzez stronę Sekcji Bowlingu Sportowego www.pzksbs.pl. Zapisy dokonujemy on-line wpisując nr licencji oraz pozostałe dane.

Przedstawiciel klubu, z którego zgłosił się zawodnik jest zobowiązany do zapoznania się z listą startową i zgłoszenie uwag. W przypadku nie przesłania uwag przyjmuje się zgłoszenia zgodnie z zamieszczoną listą startową.

Dokonanie zapisu jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości zapisów Regulaminu.

Zapisy będą przyjmowane wyłącznie na piątek. Ilość miejsc jest ograniczona do 120. O przyporządkowaniu do danego składu decydować będzie kolejność zgłoszeń z wyłączeniem pierwszych 16 mężczyzn oraz 9 kobiet z rankingu Kryteriów Kadry na dzień otwarcia list startowych. Ze względu na kwalifikacje reprezentacyjne, powyższe zawodniczki i zawodnicy będą zobowiązani grać w ostatnim składzie. W ich przypadku konieczne jest potwierdzenie uczestnictwa do dnia 3 kwietnia poprzez wysłanie wiadomości na sbs@pzksbs.pl.

Ilość zawodników w turach piątkowych na parze torów wynosi 3-4. Minimalna ilość osób w składzie wynosi 12.

W turach sobotnich i niedzielnych ilość zawodników powinna być w miarę równa, dlatego ilość zawodników w danej turze będzie zależeć od ilości uczestników ogółem.

W przypadku mniejszej ilości uczestników (do 80), skład 1 zostanie anulowany, a godziny rozpoczęcia pozostałych składów sobotnich i niedzielnych, tj. 2 i 3, zostaną przesunięte.

Zatwierdzona lista startowa zostanie opublikowana 10 kwietnia.

Koszt uczestnictwa w IMP wynosi 200 złotych (każdy z uczestników rozgrywa minimum 18 gier), finały - bezpłatne.

 

SMAROWANIA

 

Turniej o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski rozgrywany będzie na 3 sportowych smarowaniach WTBA:

  1. Short: Los Angeles 36', ratio 1:1,38 (www.kegel.net/v3/PatternLibraryPattern.aspx?ID=760)
  2. Medium: Montreal 41', ratio 1:2,25 (www.kegel.net/v3/PatternLibraryPattern.aspx?ID=763)
  3. Long: London 44', ratio 1:2,63 (www.kegel.net/v3/PatternLibraryPattern.aspx?ID=759)

 

FORMAT TURNIEJU

 

Każdy z uczestników rozgrywa 18 gier, po 6 na każdym typie smarowania, które decydują o udziale w 3 osobowym finale.

Rozgrzewka trwa 10 minut.

Wszystkie gry zostaną rozegrane systemem amerykańskim oraz rzut za rzut zawodnika.

Przerwa techniczna na smarowanie torów następuje przed każdą składem oraz finałami.

Runda 1: smarowanie krótkie (33-37 stóp): Los Angeles 36'

Rejestracja i losowanie torów zaczyna się 30 minut przed danym składem, a kończy na 15 minut przed. Losowanie odbywa się publicznie. Zawodnicy są wyczytywani i dokonują losowanie poprzez wyciągnięcie swojego numeru spośród wcześniej przygotowanych losów.

Zawodnicy grają 6 gier systemem amerykańskim.

W całej rundzie zasadniczej (18 gier) zawodnicy rozpoczynający na torach parzystych przesuwają się o 3 tory w prawo po każdej grze, a zawodnicy rozpoczynający na nieparzystych - o 3 w lewo. W przypadku rozgrywania składu na nie więcej niż 16 torach, przesuwamy się o 2 takim samym systemem.

Po rozegraniu gier przez wszystkich startujących następuje sporządzenie rankingu, który decyduje o kolejności grania następnej rundy. Rozstawienie nastąpi wg zajmowanego miejsca, tak że ostatnie składy zajmą najwyżej sklasyfikowani.

Rozegranie gier w innym składzie niż przyporządkowany danemu zawodnikowi wg Rankingu Kadry lub w kolejnych rundach wg klasyfikacji jest NIEDOZWOLONE.

W przypadku remisu decyduje ostatnia rozegrana gra, następnie przedostatnia, itd.

 

Runda 2: smarowanie długie (43-48 stóp): London 44'

Zawodnicy grają następne 6 gier, które sumują się z poprzednimi. Ranking z poprzedniej rundy przyporządkowuje zawodniczki i zawodników do danego składu w taki sposób, że w ostatnich składach grają zawodnicy najwyżej sklasyfikowani. Stosunek kobiet do mężczyzn w składzie ostatnim wynosi jak 1:3 (np. przy pełnym składzie 40 osobowym gra 10 kobiet i 30 mężczyzn). W składzie przedostatnim grają pozostałe kobiety.

W składach sobotnich i niedzielnych nie ma losowania torów, a zawodnicy zostają przyporządkowani wg zajmowanego miejsca. Mężczyźni - po dwóch na torach nieparzystych i po jednym na torach parzystych począwszy od toru nr 1, natomiast kobiety zagrają po jednej na torach parzystych w kolejności od toru 1. Gdy nie będzie już więcej kobiet, mężczyźni zajmują ich miejsce. 

W przypadku remisu o wyższym miejscu decyduje wyższa suma ostatnich gier rozegranych po 2 smarowaniach (np. gdy ostatnia gra na średnim 190, ostatnia na krótkim 200, to suma ostatnich gier na 2 smarowaniach wynosi 490), później suma gier przedostatnich, itd.

 

Runda 3: smarowanie średnie (38-42 stopy): Montreal 41'

Zawodnicy grają następne 6 gier, które sumują się z poprzednimi. Ranking na podstawie poprzednich rund przyporządkowuje zawodniczki i zawodników do danego składu w taki sposób, że w ostatnich składach grają zawodnicy najwyżej sklasyfikowani. Stosunek kobiet do mężczyzn w składzie ostatnim wynosi 1:3. W składzie przedostatnim grają pozostałe kobiety.

Do rozgrywki finałowej awansuje 3 najlepszych zawodników i zawodniczek wg sumy 18 gier rozegranych na 3 rodzajach smarowań.

W przypadku remisu o wyższym miejscu decyduje wyższa suma ostatnich gier rozegranych na 3 smarowaniach (np. gdy ostatnia gra na średnim 190, ostatnia na krótkim 200, na długim 210 to suma wynosi 600), później suma gier przedostatnich, itd.

 

 

 

 

Finały:

Do rozgrywki finałowej awansują 3 najlepsze zawodniczki i zawodnicy na podstawie 18 gier z rundy zasadniczej i rozgrywają pojedynki jak poniżej:

  1. Pojedynek nr 1 - jedna gra. Kobiety, które zajęły miejsca 2 i 3 po rundzie zasadniczej rozgrywają jedną grę na smarowaniu wybranym przez zawodniczkę wyżej sklasyfikowaną. Zwyciężczyni awansuje dalej.
  2. Pojedynek nr 2 - jedna gra. Mężczyźni, którzy zajęli miejsca 2 i 3 po rundzie zasadniczej rozgrywają jedną grę na smarowaniu wybranym przez zawodnika wyżej sklasyfikowanego. Zwycięzca awansuje dalej.
  3. Pojedynek nr 3 - Finał kobiet pomiędzy zwyciężczynią pojedynku nr 1 i pierwszą zawodniczką po rundzie zasadniczej. Tym razem pojedynek może składać się z 1 gry (gdy wygra zawodniczka z pozycji nr 1 po rundzie zasadniczej) lub do dwóch wygranych gier (gdy przegra). O wyborze smarowania w 1 grze decyduje zawodniczka wyżej sklasyfikowana po rundzie zasadniczej, w następnej grze (o ile będzie) - przeciwniczka, jeżeli dojdzie do 3 gry, zawodniczki zagrają na smarowaniu, na którym jeszcze nie grały. Zwyciężczyni otrzymuje tytuł Indywidualnej Mistrzyni Polski.
  4. Pojedynek nr 4 - Finał mężczyzn pomiędzy zwycięzcą pojedynku nr 2 i pierwszym zawodnikiem po rundzie zasadniczej. Tym razem pojedynek może składać się z 1 gry (gdy wygra zawodnik z pozycji nr 1 po rundzie zasadniczej) lub do dwóch wygranych gier (gdy przegra). O wyborze smarowania w 1 grze decyduje zawodnik wyżej sklasyfikowany po rundzie zasadniczej, w następnej grze (o ile będzie) - przeciwnik, jeżeli dojdzie do 3 gry, zawodnicy zagrają na smarowaniu, na którym jeszcze nie grali. Zwycięzca otrzymuje tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

We wszystkich pojedynkach rozgrzewka trwa 5 minut, obowiązuje system amerykański oraz rzut za rzut. W przypadku remisu w jakiejkolwiek grze, o rozstrzygnięciu jej decyduje pojedynek 1 kuli. W takim przypadku rozpoczyna zawodnik niżej sklasyfikowany po rundzie zasadniczej.

Zawodnicy z pozycji 1 mają prawo rozgrzewania się na wcześniej przygotowanych 3 torach tak, aby nie przeszkadzać zawodnikom grającym.

Przygotowanie torów nastąpi przed pierwszym pojedynkiem, tj. 3 pary torów o smarowaniach short, medium i long oraz 3 pojedyncze tory dla osób oczekujących na pojedynek. Pojedynki będą odbywać się jeden po drugim wg powyższej kolejności na tych samych torach.

 

HARMONOGRAM

Piątek 10.00: Runda 1 skład 1 - 6 gier na krótkim, max 40 osób

Piątek 13.30: Runda 1 skład 2 - 6 gier na krótkim, max 40 osób

Piątek 17.00: Runda 1 skład 3 - 6 gier na krótkim, max 40 osób

Sobota 8.30: Runda 2 skład 1 - 6 gier na długim

Sobota 12.00: Runda 2 skład 2 - 6 gier na długim

Sobota 15.30: Runda 2 skład 3 - 6 gier na długim

Niedziela 8.30: Runda 3 skład 1 - 6 gier na średnim

Niedziela 12.00: Runda 3 skład 2 - 6 gier na średnim

Niedziela 15.30: Runda 3 skład 3 - 6 gier na średnim

Niedziela 18.00: Pojedynki finałowe

W zależności od ilości uczestników godziny składów mogą ulec przesunięciu. Zawodnicy zobowiązani są na stawienie się do rozgrywek na minimum 30 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia danej rundy.

 

 

KOMISJA TECHNICZNA

 

Ze względu na obowiązujące przepisy WTBA, kule bowlingowe będą sprawdzane podczas trwania zawodów przez Komisję Techniczną. Ilość zgłoszonych kul do zawodów nie może przekraczać 10 i muszą one być wpisane do formularza i przekazane Sędziemu zawodów przed przystąpieniem do zawodów. Formularze będą dostępne na stronie SBS, jak również na zawodach.

Nie ma obowiązku zgłaszać wszystkich kul od razu, ale wpisanych nie można już wykreślać. Zawodnik, który nie odda formularza przed początkiem gry lub użyje nie wpisanej do formularza kuli w trakcie gry (nie dotyczy rozgrzewki) będzie miał wynik zerowy z danego bloku gier.

 

 

KOMISJA ANTYDOPINGOWA

 

Podczas IMP będą przeprowadzone testy antydopingowe na obecność alkoholu, amfetaminy, ectasy, opiatów, marihuany oraz haszyszu. Procedura będzie przedstawiona w dodatkowym regulaminie. Zawodnicy są zobowiązani poddaniu się badaniu pod rygorem wykluczenia z zawodów.

 

 

NAGRODY

 

Zawodnicy, z miejsc I do III miejsca otrzymują :

I miejsce - tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, pamiątkowy puchar, złoty medal oraz prawo reprezentowania Polski na European Champions Cup, jak również pokrycie kosztów wpisowego i zakwaterowania na ECC.

II miejsce -  tytuł Indywidualnego I Wicemistrza Polski, pamiątkowy puchar, srebrny medal

III miejsce - tytuł Indywidualnego II Wicemistrza Polski , pamiątkowy puchar, brązowy medal

Koszt obsługi sędziowskiej oraz wpisowego na ECC pokrywa PZK SBS, natomiast pozostałe nagrody zapewnia Kręgielnia Sky Bowling.

 

 

PROTESTY I ZAŻALENIA

 

Wszystkie protesty i zażalenia muszą zostać zgłoszone do Sekretariatu Zawodów, natychmiast po zaistnieniu sytuacji spornej i będą rozstrzygane według zasad obowiązujących w bowlingu sportowym.

 

 

Regulamin został on zatwierdzony przez Prezydium PZK SBS w dniu 14.03.2013r.

 

 

xxxx